Zrozumieć psa - czyli jak znaleźć wspólny język ze swoim pupilem?
Psy są niezwykłymi zwierzętami, nic dziwnego, że nazywane są przyjaciółmi człowieka. Aby stworzyć nić porozumienia ze swoim czworonogiem, należy znaleźć wspólny język, który usprawni komunikację. Nawiązanie relacji z młodym psem może być o wiele prostsze niż z dorosłym, jednak wszystko jest możliwe! Sprawdź, jak zrozumieć psa i znaleźć z nim wspólny język.
Podstawy psiego języka
Każdy właściciel psa powinien znać podstawy psiego języka, aby móc odczytywać jego sygnały. Znajomość mowy ciała psa pomoże nam zrozumieć jego potrzeby i pozwoli komunikować się z naszym pupilem. W celu zrozumienia samopoczucia psa, powinniśmy go bacznie obserwować. Na przykład główną oznaką tego, że pies jest zrelaksowany jest rozluźnienie ciała, brak napiętych mięśni oraz zamknięty lub częściowo otwarty pyszczek. Zwierzę nie wykonuje gwałtownych ruchów i jest spokojne. Natomiast, jeśli zwierzę jest zaniepokojone, będzie unikać kontaktu wzrokowego z właścicielem, a ciało będzie w gotowości do ucieczki. Pies może także ruszać ogonem, jednak o wiele wolniej niż w przypadku wyrażania innych emocji. To tylko przykłady psiej mowy ciała. Dostępnych jest wiele artykułów i książek, z których dowiemy się więcej o tym, jak rozumieć psi język.
Czym jest psie przedszkole?
Szkolenie, które przeznaczone jest dla wszystkich szczeniąt do 5 miesiąca życia nosi także nazwę psie przedszkole. Łódź, Wrocław i wiele innych miast w Polsce to miejsca, gdzie znajdziemy tego typu zajęcia dla młodych psów. Podczas spotkań, psy uczą się między innymi prawidłowej komunikacji z innymi psami, nabierają pewności siebie, a także współpracy ze swoim opiekunem. Właściciele natomiast otrzymują niezbędną wiedzę, która pomoże im we właściwym wychowaniu psa oraz rozpoznawaniu jego potrzeb i emocji. Pierwsze miesiąca życia są dla szczeniaka najważniejszym okresem, w którym zapamiętuje on bardzo dużo informacji oraz szybko się uczy. Być może udział w szkoleniu, inaczej zwanym psim przedszkolem okaże się strzałem w dziesiątkę, zarówno dla psa jak i właściciela!
Kiedy udać się do behawiorysty?
Nieodpowiednie zachowania, zwłaszcza u dorosłych psów zdarzają się dosyć często. Może to być na przykład nadmierne szczekanie, niesłuchanie poleceń czy zachowania agresywne. Z tego typu problemami u psów radzi sobie właśnie behawiorysta. Poznań, Kraków i wiele innych miast w Polsce to miejsca, gdzie z pewnością znajdziemy osobę oferującą usługi psiego behawiorysty. Po spędzeniu czasu z psem oraz właścicielem, zaproponuje on najlepsze rozwiązanie problemu.