Najciekawsze rodzaje motyli - subiektywna lista

Motyle to drugie co do wielkości owady zapylające na świecie. Rozwijają się przez cztery etapy życia, przechodzą metamorfozę i żywią się własnymi skorupkami jajek traktując je jako pierwszy posiłek. Na całym świecie istnieje ogromna różnorodność motyli. Możemy wyróżnić 20 000 różnych gatunków z różnorodnością kształtów i ubarwień. Wielkość owadów może wynosić od kilkudziesięciu milimetrów po 30 centymetrów. Motyle mają wiele wspólnych cech, takich jak zdolność widzenia tylko 3 różnych kolorów: czerwonego, zielonego i żółtego. Poniżej lista kilku ciekawych gatunków występujących w Polsce

Furczak gołąbek

Nazywany jest również polskim kolibrem. Nazwa się wzięła z tego, że motyl ten spijając nektar z kwiatu potrafi zawisnąć nad nim nieruchomo jak koliber. Ich skrzydełka poruszają się z bardzo dużą prędkością. Stają się niewidoczne poruszając się z prędkością 80 uderzeń na sekundę. Furczak również podobnie jak koliber identycznie spija nektar z kwiatów. Ma rozwijaną ssawkę zwaną trąbką. Furczaki nie są przywiązane do określonego terenu. To zwierzęta nomadyczne. Podążają za dostępnym pokarmem. Żerują przeważnie w miejsc występowania chabrów, cieciorki, szałwii, żurawki i werbeny. Sadząc takie rośliny można przyciągnąć je do ogrodu.

Paź królowej

To jeden z najpiękniejszych motyli występujący niemal w całej Polsce. Ma dużą rozpiętość skrzydeł jak na polskie motyle które wynoszą od 7 do 10 centymetrów. Większość polskich motyli nie przekracza rozpiętości skrzydeł wynoszącej maksymalnie 6 centymetrów. Cechuje ich piękne ubarwienie co przyczyniło się do zmniejszenia ich populacji. Te piękne motyle chciało mieć w swojej kolekcji wielu pasjonatów. Motyle można podziwiać od maja do sierpnia, a gąsienice tych owadów do naszego ogrodu przyciągną: marchew, kminek i koper włoski.

Czerwończyk nieparek

To jeden z zagrożonych garnków motyli występujących w naszym kraju. Charakteryzuje się pomarańczowymi skrzydłami o metalicznym połysk. Występuje na Suwalszczyźnie, Podlasiu i w części Mazur. Do ciekawostek należy jego rozwój. Czerwończyk nieparek w stadium gąsienicy wytwarza substancje która przyciąga mrówki. Nie atakują one motyla tylko stają się jego obrońcami. Ta ciekawa zależność pomaga przetrwać temu pięknemu owadowi.

Rusałka Pawik

Rusałki to motyle pojawiające się wczesnym latem i aktywne praktycznie do jego końca. Do ciekawostek z życia tego owada można zaliczyć to, że jest to motyl zimujący. Jeżeli w zimę gdzieś spotkamy przebudzonego motyla to najlepiej jest przenieść go w ciemne i chłodne miejsce. Pomoże mu to przetrwać do następnego lata. Gąsienice rusałek uwielbiają pokrzywy i między tymi roślinami często spotkamy dorosłe okazy.