Jakie robaki u psa występują najczęściej?

Jakie robaki u psa występują najczęściej?

Historia jest bardziej pełna przykładów lojalności psów niż lojalności przyjaciół, powiedział pisarz Guy de Maupassant. I rzeczywiście, nie da się ukryć, że miłość czworonogów do właścicieli nie zna granic. By jednak cieszyć się obecnością pupila u swojego boku jak najdłużej, warto zadbać o jego zdrowie. Robaki u psa to częsty problem – we wpisie tłumaczymy, jakie najczęściej zagrażają czworonogom!

Robaki u psa – jakie są wewnętrzne pasożyty?

Szczenięta, jeszcze przed urodzeniem, są narażone na przenikanie stadiów larwalnych przez łożysko od matki. Poza tym, przekazywanie larw przez suki to częsty problem, jeśli rodzicielka nie jest leczona na tę przypadłość. Niestety, psy i w późniejszym czasie mają styczność z robakami, w tym z glistami, włosogłówkami i tęgoryjcami. Stadia larwalne pasożytów bytują w surowym mięsie, albo w drobnych zwierzętach, takich jak ptaki i gryzonie. Dlatego właśnie należy dbać o dietę pupila, aby nie borykał się on z wyniszczającymi chorobami pasożytniczymi.

Robaki u psa – jakie są zewnętrzne pasożyty?

Kleszcze, nużeńce, świerzbowce, wszy i wszoły – to jedne z najbardziej uciążliwych pasożytów zewnętrznych, które prowadzą nawet do wielu ciężkich chorób, takich jak psia borelioza. Na przykład pchły przenoszą stadia larwalne psiego tasiemca. Wspomniane pasożyty wywołują choroby zakaźne i pasożytnicze, które mogą też negatywne wpłynąć też na zdrowie właściciela.

Nawet niepozorne pasożyty mogą powodować problemy zdrowotne u psów. Wszy prowadzą do silnej niedokrwistości, nużeńce zaburzają równowagę mechanizmów regulacyjnych i odpornościowych, a pchły, w bardzo zaawansowanych przypadkach, wywołują silne niedokrwistości, a nawet śmierć.

Kleszcze – czy są bardzo niebezpieczne dla psów?

Niestety, ale aktywność kleszczy wzrasta w ostatnich latach i wygląda na to, że zwierzęta powinny być szczególnie chronione przed tymi pasożytami. Krwiopijne pajęczaki są powodem występowania babeszjozy u psów, która nieleczona prowadzi do śmierci psa. Ukąszenie skutkują też psią erlichiozą atakującą cały organizm.

Dlatego tak ważne jest, aby robaki u psa jak najszybciej wyeliminować. W tym celu stosuje się sprawdzone preparaty, które zaleca lekarz weterynarii indywidualnie do konkretnego przypadku. Czasami warto stosować leki przez 12 miesięcy w roku, co daje najpełniejszą ochronę i wsparcie. Jeśli więc zauważysz u swojego psiaka niepokojące objawy lub po prostu zechcesz działać profilaktycznie, skonsultuj się ze specjalistą!