Jak prowadzić tymczasowy dom dla kotów? Kilka porad

Jak prowadzić tymczasowy dom dla kotów? Kilka porad

Kocie domy tymczasowe to miejsca, w których bezdomne koty dochodzą do siebie zdrowotnie i psychicznie, otaczane są opieką wolontariuszy i weterynarzy. Jak prowadzić taki dom? Co jest w nim niezbędne?

Rzeczy pierwszej potrzeby

Jeżeli mamy własne koty, do których po okresie kwarantanny (koniecznie odbywanej w osobnym pomieszczeniu) dołączą tymczasowi towarzysze, wszyscy muszą być szczepieni i odrobaczeni. Szczepienia chronią przed większością chorób, które może przynieść do naszego domu kot „tymczasowy”. Takiego kota trzeba również oswoić – nawet jeśli ma być u nas tylko chwilę, nie powinno braknąć dla niego legowiska dla kotów, miski ani kuwety. Pozwólmy wszystkim kotom czuć się bezpiecznie i swojsko, a aby tak było, powinny zostać spełnione podstawowe założenia domu tymczasowego. Jakie?

Dom tymczasowy to nie tylko dach nad głową dla bezdomnych kotów, ale także miejsce, w którym dzikie koty uczą się socjalizacji i pozytywnych zachowań. Na prowadzenie domu tymczasowego musimy mieć czas, by wychowywać i obserwować maluchy, ale także i warunki (chociażby kuwety dla kotów – zasada: tyle kuwet, ile kotów plus jedna). Pozytywne zachowania to na przykład: niewchodzenie na stół, niewieszanie się na firankach, załatwianie się tylko do kuwety i używanie drapaka.

Dom tymczasowy, a co dalej?

Obowiązkiem opiekunów jest także rozpoczęcie poszukiwań nowych właścicieli kota tymczasowego. Poszukiwania te głównie zaczyna się od członków rodziny i znajomych, a gdy opcje te się kończą – ogłaszamy gotowość kota do oddania w dobre ręce w formie ogłoszenia, również w sieci. Przyda nam się nie tylko dobry aparat fotograficzny (dla prawdziwych pasjonatów także profil na Insta i Fejsie), ale także spisane w formie ogłoszenia wnioski z obserwacji kociaka. Opis powinien oddawać nie tylko wygląd i krótką historię, ale i charakter – jeśli „tymczas” nie jest fanem noszenia i tulenia, nie bójmy się o tym napisać. To ważne, ponieważ nowy właściciel nie może zostać oszukany.

Oddanie kota powinno zostać zawiązane umową adopcyjną, do której warto dorzucić tzw. „gąbkę zapachową” (np. zabawkę, kocyk, ręcznik). Priorytetem domu tymczasowego jest, aby zapewnić kotu bezwarunkowe bezpieczeństwo i miłość – na przyszłość. Powodzenia!